Podstawy nowoczesnych wnętrz

0
143

Zanim zaczniemy o nowoczesnych wnętrzach, zwróćmy na chwilę uwagę na znaczenie samego słowa nowoczesny. Byłoby trudno znaleźć dwie osoby, które tak samo je rozumieją. Nie ulega wątpliwości, że termin – nowoczesny – ciągle się zmienia.

Nowoczesny pokój to dla wielu marzenie

Tak samo ma się z nowoczesnymi wnętrzami. Jeśli jedna osoba uważa coś za innowację w aranżacji pomieszczeń, to niekoniecznie druga przyzna jej rację.

Styl nowoczesnych wnętrz można by nazwać minimalistycznym czy wręcz ascetycznym, ponieważ jest aż tak oszczędny w szczegółach i charakteryzuje go prostota. Choć nie oznacza to, że może zabraknąć jakiegoś ważnego elementu w stylizowanym pomieszczeniu. Nowoczesne wnętrza związane są z wykończeniem, wyposażeniem i wszelkimi dodatkami. Modernistyczne wnętrza związane są również z otwartością przestrzeni. Stawiamy na łączenie pomieszczeń bez zbędnych ścianek. Teraz bardzo popularne jest połączenie kuchni z jadalnią, a nawet salonem, ale można także pójść na całość i zrezygnować z tradycyjnych ścian na całym piętrze na rzecz przesuwnych ścian, drzwi, najczęściej jeszcze oszklonych. Poszczególne pomieszczenia rozróżniamy innym kolorem ścian, różnym wykończeniem podłóg czy choćby oświetleniem.

W nowoczesnym wnętrzu królują geometryczne kształty, które dosyć często pojawiają się w formie tapet na ścianach. Projektując pomieszczenie należy zdecydować się na jeden wzór, który będzie obecny w całym mieszkaniu, np. koło, kwadrat czy jakiś inny abstrakcyjny kształt. Modne jest wprowadzenie naturalnych materiałów, takich jak cegła, beton, kamień. Takim tworzywem ozdabiamy głównie kominki, ale odważni decydują się nawet na taki materiał w innych miejscach. Niektórzy mogą zdecydować się na wybór posadzki z kamienia.

Meble charakteryzują się prostotą, raczej nie posiadają ozdobników. Prosty styl dodaje przestrzeni, o której już wspominaliśmy. Miękkie, puszyste dywany zamieniamy na zwyczajne chodniczki. Dobrze dobrane podłogi są podstawą komfortu mieszkania. Pomieszczenie będzie wyglądało na bardziej przestronne kiedy zdecydujemy się na podłogi w jasnych barwach.

Meble drewniane to także nowoczesnośćW nowoczesnym wnętrzu należy zadbać nawet o najmniejszy szczegół. Wybór kolorów również jest nie lada wyzwaniem. Innowacyjne są dodatki stalowe, więc kolor srebrny z pewnością będzie górował. To nie oznacza mimo wszystko, że nasze nowoczesne mieszkanie musi wiać chłodem. Wnętrze ocieplamy stylowymi dodatkami w kolorze czerwieni, soczystej zieleni, purpury czy pomarańczy. Podstawą wystroju nowoczesnych wnętrz jest zestawienie kolorów stonowanych – białych, beżowych, szarych (niech w tych barwach będzie większość ścian, podłogi, podstawowe meble) z wstawkami w mocnych kolorach. Akcentem purpurowym czy zielonym można naznaczyć detale w salonie np. dekoracje, pojedyncza ściana za telewizorem, dodatki w łazience, np. szafki wiszące. W kuchni coraz częściej wraca się do białych mebli na tle dwóch ścian pomalowanych na ciepły i wyrazisty kolor bądź ułożenie płytek nad zlewem czy na podłodze w oryginalnym kolorze. Sprzęty kuchenne natomiast są w zabudowie, drobne elementy wyposażenia niezbędnego w kuchni są pochowane.

Podstawą nowoczesnego wnętrza jest także element taki jak oświetlenie. Lampy zaprojektowano na bazie kontrastu, które wprowadzają do pomieszczeń niebywały klimat oraz tworzą wspaniały nastrój. Nowoczesne lampy stworzone są dla osób lubiących wyzwania oraz oryginalne rozwiązania. Wykonane ze sklejki drewnianej z powycinanymi wzorami geometrycznymi, pasami, kwiatami stanowią niepowtarzalny element dekoracyjny.