Orkiestra Rozrywkowa The Engineers Band

The Engineers Band
Forum   Polski English Español DeutschAgnieszka Magdziarz

Ratita Huana Radyjko


W świat muzyki weszła mając lat 8. Wtedy to skierowano jej małe kroczki do ogniska muzycznego w Puławach. Na początku były to lekcje gry na fortepianie, jednak przez wzgląd na pewne stolarsko - architektoniczne niedopasowanie rozmiarów mieszkania i framugi drzwi w PRL-owskiej kawalerce jej rodziców postanowiono instrument zmienić. I tak wybór padł na małe drewniane skrzypce sklecone pośpiesznie z gontu przez jakiegoś pijanego czeladnika praktykującego w dawno zapomnianej, dziś już nikomu nieznanej pracowni starego lutnika. A nie byle jaki to lutnik był. Siwobrody już przeszłość swą mroczną zaklął w swym warsztacie i swoich narzędziach. Rozpaczą wielką kierowany po ucieczce jego młodej, pięknej żony z hiszpańskim najemnikiem armii napoleońskiej pod Moskwę idącym. W myśl klątwy tej każdy kawaler, który by się hiszpańską urodą mógł chwalić, po dotknięciu skrzypiec mowę by miał odjętą a wszelką myśl daleko ku hiszpańskim korridom tęsknie zwróconą, tak że na żadną inną kobietę jak Hiszpanka spojrzeć swym sercem by nie mógł. Czeladnicza robota czar ten wypaczyła. A los chciał, że w zapomnieniu leżały długo nietknięte, aż do chwili kiedy mała Agnieszka odkryła je na strychu starego dziadkowego domu. I oto zaczarowana mowy ma aż nadto, a do Hiszpanii owszem ciągnie ją i tęskni choć smutku przez to przybywa jedynie niepocieszonym polskim kawalerom.

Pierwsze lata nauki gry na skrzypach upływają jej w szkole muzycznej I stopnia w Puławach. Skrzypce pokochała na tyle, by już bardziej świadomie zdecydować się na dalszą naukę w szkole muzycznej II stopnia w Lublinie.

W obliczu tych wszystkich wydarzeń całkowicie zrozumiały jest jej kolejny edukacyjny krok. Jak zapewne wszyscy już się domyślili, rozpoczyna studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Z pełnym sukcesem ukończyła je w 2006 roku. W czasie trwania studiów nie rozstawała się ze skrzypcami. W Zespole Pieśni i Tańca PW kontynuowała tradycję kultu dla polskiej muzyki ludowej wyniesionej jeszcze z Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Grześ". Z The Engineers Band związana jest od momentu zrodzenia się idei jego powstania.

We wstępie wspomniałem o jej zamiłowaniach do Hiszpanii. Pasja ta wyraża się w konkretnych czynach. Jeszcze za czasów studiowania chemii rozpoczęła nowe studia w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich na wydziale Neofilologii UW. Jej ognisty temperament ujawnia się w muzyczno - tanecznych zamiłowaniach, w końcu jak Latynosi to i energiczna salsa, rytmiczne merengue czy namiętna bachata... tańce uwielbiane przez nią. Wykonuje je przy każdej możliwej okazji... nieważne gdzie, może być i na stole.

Na pytanie o ulubionego zwierzaka bez wahania odpowiada "konik". Czasem w zastępstwie wskakuje na rower lub łyżwy. Uwielbia podróżować pociągiem i wszystkim, co ma kółka. Najchętniej wtedy czyta dobre książki. Gdy podróż się dłuży, w ramach ćwiczenia czyta ksiązki do góry nogami lub wspak. Boi się natomiast wysokości, przestrzeni i szybkości.. tzn. boi się by nie było za nisko, za ciasno i za wolno... a resztę napiszę później... manana :)