Orkiestra Rozrywkowa The Engineers Band

Forum   Polski English Español Deutsch



Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu

Koncert Galowy 2013


W kwietniu 2013 roku miała miejsce premiera musicalu „Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu” utalentowanego polskiego kompozytora Marcina Partyki. Muzyka powstała do poematu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Adaptacji tekstu podjął się reżyser teatralny i aktor Jerzy Jan Połoński, choreografię przygotował Jarosław Staniek. Obaj wyreżyserowali musical, który wystawiany jest obecnie na deskach Chorzowskiego Teatru Rozrywki. Muzyka Marcina Partyki jest obok poezji Gałczyńskiego najmocniejszym punktem widowiska, wręcz jednym z bohaterów. W niezwykle atrakcyjny i nowoczesny sposób ilustruje treść poematu, zgrabnie wydobywając z niego nowe puenty i akcenty. Dlatego Orkiestra The Engineers Band zdecydowała się przygotować wersję koncertową musicalu. Chce przedstawić Państwu to efektowne dzieło uwypuklając spójność tekstu i muzyki. Jednocześnie widowisko wzbogacone będzie o elementy teatralne. Orkiestra The Engineers Band dzięki mecenatowi Politechniki Warszawskiej i własnemu budżetowi będzie jednym z organizatorów koncertu.

Zwarte widowisko nie będzie miało prowadzącego. Akcję do przodu popychać będą piosenki wykonywane przez artystów oraz czytane przez aktorów fragmenty poematu. Zgodnie z tradycją wykonań koncertowych ze spektaklu wybrane zostały najbardziej atrakcyjne utwory. Orkiestra wykona je na żywo, akompaniując aktorom i wokalistom. Widowisko zachowa aspekt teatralny. Aktorzy i wokaliści będą w kostiumach, na scenie pojawi się scenografia i efekty multimedialne.
Także orkiestra będzie delikatnie ucharakteryzowana, pozostając spójną z całością widowiska.

Kierownictwo muzyczne nad koncertem sprawuje Dariusz Łapiński.
Dariusz Łapiński – dyrygent i aranżer. Wykształcenie w dziedzinie kompozycji i dyrygentury zdobył
w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Ważniejsze realizacje: kierownictwo artystyczne i dyrygowanie koncertową wersją musicalu Leonarda Bernsteina West Side Story na licencji Music Theater International, New York. Kierownictwo muzyczne i dyrygowanie koncertem Freedom Bell w Gdańsku pod auspicjami Europejskiego Centrum Solidarności. Kierownictwo muzyczne koncertu dla TVP 1 Szukamy Stajenki ‘81. Kierownictwo muzyczne koncertu dla TVP 1 z okazji 25-lecia Solidarności w Warszawie. Reżyseria i dyrygowanie polską premierą musicalu Wonderful Town Leonarda Bernsteina (w widowisku wzięli udział wybitni soliści operowi, m.in. Izabella Kłosińska
i Wojciech Gierlach).
Spektakl wykonany zostanie na żywo przez 24-osobową orkiestrę The Engineers Band, która będzie towarzyszyć czwórce aktorów i czwórce wokalistów. Orkiestra współpracowała wcześniej z Hanną Banaszak, Mirosławem Czyżykiewiczem, Dorotą Osińską, Michałem Milowiczem, Januszem Szromem, Beatą Wyrąbkiewicz i wieloma innymi znakomitościami. Na co dzień wykonuje muzykę rozrywkową, taneczną, opartą na kanonach tańca towarzyskiego, standardach jazzowych i przebojach muzyki rozrywkowej, także popowej. (Wszystko podane w formie aranżacji na orkiestrę, elegancko uzupełniających atmosferę prestiżowych wydarzeń). W związku z powyższym atrakcyjne
i nowoczesne kompozycje Marcina Partyki dobrze brzmią w wykonaniu doświadczonego zespołu.

Animacje do widowiska przygotuje Dawid Kozłowski. Dawid Kozłowski – krakowski VJ (video dj), fotograf i filmowiec specjalizujący się w oprawie spektaki teatralnych i koncertów.
Realizacje: Włodek Pawlik na festiwalu Dwa Brzegi (koncert), Moralność Pani Dulskiej Teatr Łaźnia Nowa, Awantura o Basię Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Życie/Instrukcja obsługi Teatr Współczesny w Szczecinie, Skrzypek na dachu Teatr Muzyczny w Gdyni i wiele innych.


Artyści:
Joanna Kulig (aktorka filmowa, serialowa i teatralna, piosenkarka) absolwentka PWST w Krakowie, związana z Teatrem Starym w Krakowie. Występowała w programach muzycznych: Idol i Szansa na sukces.
Nagrody:
2012 - nagroda za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą w filmie Sponsoring Małgorzaty Szumowskiej podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz pozaregulaminowa nagroda miesięcznika Elle "Kryształowa Gwiazda Elle" za osobowość aktorską, wielki talent, umiejętność wzbudzania zachwytu i przykuwania uwagi widza zawsze i bezdyskusyjnie.
2009 - nagroda za najlepszą rolę kobiecą na 9. Festiwalu Teatrów Telewizji „Dwa Teatry” za Halinę Szwarc, w spektaklu TV Doktor Halina w reż. Marcina Wrony.
2008 - nagroda Jantar 2008 za najlepszy debiut aktorski - rola kobieca na 27. Festiwalu Filmowym Młodzi i Film za film "Środa czwartek rano" w reżyserii Grzegorza Packa.
2007 - nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za najlepszy debiut aktorski podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film "Środa czwartek rano" w reżyserii Grzegorza Packa.
1998 - trzecie miejsce w wielkim finale programu "Szansa na sukces" za piosenkę Grzegorza Turnaua "Między ciszą".
Jej filmografia z 2013 roku obejmuje: NIEULOTNE, reż. Jacek Borcuch, WAŁĘSA, reż. Andrzej Wajda, SZPIEDZY W WARSZAWIE, serial BBC, reż. Coky Giedroyc, HANSEL I GRETEL: ŁOWCY CZAROWNIC, reż. Tommy Wirkola.

Jagoda Stach (aktorka teatralna)
Absolwentka PWST w Krakowie. W telewizji zadebiutowała jako pięciolatka, występem w bloku Mini Lista Przebojów w programie telewizyjnym 5-10-15. Później, gdy z bloku programowego wyodrębnił się samodzielny program, wystąpiła w nim jeszcze dwukrotnie. Zdobyta tam sympatia widzów przyniosła jej kilkanaście ról w filmach i spektaklach Teatru Telewizji. Jako nastolatka pojawiała się regularnie w serialu Klan, do którego powróciła po latach. W latach 2008-2011 aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. Występowała jako Hermia w trans-operze na podstawie sztuki Sen nocy letniej Szekspira oraz w Burzy jako Miranda.

Jerzy Jan Połoński (akor teatralny i filmowy)
Ukończył PWST we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Groteska w Krakowie i (od 2008 roku) z Teatrem Konsekwentnym w Warszawie. W latach 2002–2006 związany z krakowską Formacją Chatelet. Od 2004 roku współpracuje z programami rozrywkowymi i kabaretowymi realizowanymi przez TVP 2 oraz TVN. Założyciel i twórca Grupy Inicjatyw Teatralnych – teatrokabaretu. Reżyser spektakli teatralnych, telewizyjnych oraz widowisk muzycznych i galowych.

Łukasz Mazurek (aktor teatralny)
po ukończeniu krakowskiej PWST rozpoczął trwającą do dziś współpracę z Teatrem Nowym w Poznaniu. Współpracował z Mikołajem Grabowskim, Wojciechem Kościelniakiem, Januszem Wiśniewskim, Jarosławem Stańkiem i Zbigniewem Górnym. Bierze udział w nagraniach studyjnych i reklamowych.

Kinga Compa (wokalistka)
Przebojowa rudowłosa dziewczyna, która szybko zjednuje sobie publiczność podczas występów. Jej różnorodny repertuar obejmuje m.in. muzykę romską, cygańską i gorące rytmy latynoskie. Zanim dołączyła do orkiestry The Engineers Band śpiewała i tańczyła w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca Ludowego „Mazowsze”.

Sergiusz Bienias (wokalista)
Wokalista o dużym doświadczeniu estradowym. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Choć jego żywiołem jest blues, pozostaje otwarty na inne style muzyczne. W jego repertuarze znajdziemy szeroki przekrój utworów; od rock’a, przez pop, jazz, swing, po utwory lat 20-tych i piosenki aktorskie.

Ewelina Pałasz (wokalistka)
Benjaminek w orkiestrze The Engineers Band. W śpiewaniu stawia na emocje i pozytywną energię. Nie lubi łatwych rozwiązań. Muzyka i śpiew należą do jej ulubionych zajęć, dodają jej siły i wiary, że wszystko będzie OK! Jej prawdziwy charakter i osobowość materializują się w zadziornej barwie głosu.

Piotr Cyrwus (aktor teatralny, serialowy i filmowy)
Ukończył PWST w Krakowie. Od tamtego czasu występował w Teatrze Polskim w Warszawie w latach 1985-1986. Aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi (lata 1986-1989) i Teatru STU w Krakowie (1989-1992). Od 1992 r. związany z krakowskim Teatrem Starym. Na wielkim ekranie zadebiutował w roku 1988 jako nawigator w filmie "Pomiędzy wilki". Choć grał w wielu produkcjach, np. w "Panie Tadeuszu" jako Maciej Konewka lub w "Siostrach" jako Zbysio, największą popularność przyniosła mu rola Ryszarda Lubicza z "Klanu".




"Rząd jak piórko w górę leci
a naród jak ten kloc z ołowiem
- i stąd powstaje, moje dzieci,
pewna dyspepsja, że tak powiem."
K. I. Gałczyński